Na czym polegała demokracja

Pobierz

Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.. Demokracja ateńska była formą demokratycznego rządu w państwie-mieście Ateny leżącym w Greckiej Attyce.. "rządy ludu, ludowładztwo") - jeden z typów ustroju państwa, zakładający udział obywateli w sprawowaniu władzy.. Demokracja ( gr.. Porównaj ją z ustrojem panującym z naszym państwem.. przywilej w koszycach.. Polegała na tym, że więcej osób poprze jakoś ustawe będzie ona wprowadzona.About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators .Demokracja parlamentarna - ustrój polityczny, w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli (w Polsce posłów i senatorów).Liczba przyznanych mandatów zależy od głosów oddanych na poszczególne partie w wyborach oraz od obowiązującej ordynacji wyborczej.Demokracja parlamentarna jest najbardziej popularną odmianą demokracji pośredniej.Wyjaśnij na czym polegała demokracja ateńska.. Powstał on w starożytnych Atenach gdzie odbywały się pierwsze formy zgromadzeń ludowych tj. eklezji.. demokracja-ateńska; ustrój; zadanie dodane 4 października 2010 w Historia przez użytkownika Angel99999 (-1,860) [Szkoła średnia] edycja 4 października 2010 przez użytkownika -KaI-Demokracja szlachecka - ustrój polityczny obowiązujący w XV i XVI w. w Królestwie Polskim, a następnie w Rzeczypospolitej, w którym szlachta pokaż więcej..

demokracja szlachecka w Polsce.

Zadanie jest zamknięte.. przywilej w koszycach 1374. ochlos - tłum, motłoch), co odnosi się szczególnie do jej formy późniejszej, po Peryklesie .Demokratyzacja- proces polegający na zajściu szeregu zmian i przekształceń sfery życia publicznego (w szczególności sfery polityki), powodujący przemianę systemu rządów niedemokratycznych w rządy demokratyczne.Demokracja szlachecka - system panujący w XV i XVI wieku w Królestwie Polskim, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.. Społeczeństwo może realizować swoją zwierzchnią władzę.Demokracja bezpośrednia polega na tym, iż o sprawach państwa czy też o najważniejszych sprawach państwa głosują wszyscy obywatele.. Demokracja ma swój początek w starożytnej Grecji.Demokracja jest to ustrój polityczny, który opiera się na rządach ludu.. To oni decydowali praktycznie w całości o losach państwa, król miał bardzo mało praw w stosunku do szlachty.Demokracja szlachecka to system ustrojowy Rzeczypospolitej gwarantujący stanowi szlacheckiemu prawo decydowania w sprawach państwa, zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej.. W V wieku populacja Aten liczyła około 300 tys. ludzi.Ustrój XVI - wiecznej Rzeczypospolitej nazwano demokracją szlachecką, ponieważ decydującą rolę w sprawach państwa odgrywała wówczas szlachta..

Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna.Demokracja.

Szukaj: Polska Sport Sztuka Gospodarka Społeczeństwo Kultura Historia Geografia Technika Nauki humanistyczne Nauki przyrodnicze Nauki społeczne Nauki ścisłe Religioznawstwo Filozofia Biografie .Demokracja szlachecka polegała na tym że ustrój demokratyczny miała tylko szlachta.Cała szlachta była równa sobie.. Wybierali marszałka który pomagał w podejmowaniu decyzji.. Ludzie zbierali się na placu nazywanym Forum Romanum.. Demokracja bezposrednia jest przeciwieństwem demokracji pośredniej (np. w Polsce) ponieważ o sprawach państwa oraz tych najważniejszych decydują nasi przedstawiciele czyli np. sejm, prezydent.Demokracja ludowa - propagandowe określenie ustroju w państwach komunistycznych, w założeniu demokratycznego, w rzeczywistości totalitarnego, używane w państwach zależnych od ZSRR po II wojnie światowej (państwach bloku wschodniego).Używane jest również we współczesnych państwach, w których występuje system zdominowany przez partię komunistyczną.Demokracja to ustrój państwa, w którym władza sprawowana jest przez przedstawicieli całego społeczeństwa; Korzenie współczesnych systemów demokratycznych tkwią w starożytnej Grecji;Demokracja ludowa w PRL polegała na dyktaturze partii komunistycznej, przy zachowaniuNa czym polegała ateńska demokracja?.

Strona: 1.Demokracja ateńska polegała na tym, że udział we władzach mieli wszyscy wolni obywatele polis (miasta-państwa).

opisz przywileje szlacheckie.. Rozwiązania.. Treść zweryfikowana i sprawdzona.. Do ukształtowania się demokracji szlacheckiej doszło w związku z uzyskaniem przez tą grupę społeczną przywilejów, które zapewniły jej uprzywilejowaną pozycjęDemokracja dla Ateńczyków znaczyła równość w podejmowaniu decyzji, nie zaś wybór osób (demokracja pośrednia).. Odpowiedz przez Guest.. Demokracja - system rządów (reżim polityczny, ustrój polityczny) i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli)[1].. Jej ukoronowaniem była konstytucja nihil novi (1505).Demokracja to ustrój polityczny, w którym władza państwowa spoczywa w rękach wszystkich obywateli.. omów przywileje szlacheckie.. W eklezjach brali udział obywatele, do których należeli mężczyźni, którzy: - byli rodowitymi Ateńczykami - ich rodzice rowniez pochodzili z Aten - nie byli niewolnikami Ustrój ten powstał w ok.Demokracja Ateńska polegała na władzy ludu (Demos-lud, Kratos - władza)Do głównych przedstawicieli demokracji zaliczamy: Eklezje - Zgromadzenie ludowe..

Paweł Gużyński: księża nie rozumieją, na czym polega demokracja 3 sty 20 21:52 Ten tekst przeczytasz w 11 minutna czym polega demokracja szlachecka.

Ustrój ten był już stosowany w starożytnej Grecji, gdzie ludzi było niewielu, mieszkali wyłącznie w miastach i mogli sami brać udział w obradach.Demokracja szlachecka polegała na sprawowaniu rządów w XV i XVI w Królestwie Polskim za pośrednictwem szlachty.. Przeciwnicy demokracji nazywali ją ochlokracją (gr.. Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone .. Ustrój ten powstał w Polsce w XV wieku i przetrwał do XVIII, kiedy Rosja, Prusy i Austria.. Obywatele ci mają prawo uczestniczyć w życiu politycznym, podejmować ogólnonarodowe decyzje oraz wybierać i odwoływać swoich przywódców.. 10 Strategów oraz Rade pięciuset.. W założeniu gwarantował masom szlacheckim prawo głosowania i decydowania o sprawach państwa, a także miał być przykładem tolerancji i formalnej równości praw w łonie samego stanu szlacheckiego.Demokracja szlachecka jest to forma ingerencji uprzywilejowanej części społeczeństwa w politykę państwa.. Najwyższą formą władzy było Zgromadzenie Ludowe, tworzyły je wybrane osoby, które skończyły 20 lat i posiadali pełnię prawa.Demokracja ateńska - jest to głosowanie w którym biorą udział obywatele tego miasta, tylko męszczyźni..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt