Streszczenie iliada

Pobierz

Autorem utworu jest Homer.. "Iliada" obok "Odysei" jest drugim, znanym nam eposem z czasów starożytnej Grecji.. Głównym tematem utworu są wydarzenia wojny trojańskiej związane z gniewem Achillesa, który zmaga się ze sobą i z losem.. Iliada to przykład klasycznego eposu.. Jest najdzielniejszym trojańskim wojownikiem, któ­ry swo­ją obec­no­ścią do­da­je woj­sku sił do dal­szej wal­ki z Gre­ka­mi.. Achilles powraca, by pomścić przyjaciela.. W czasie rozmowy na Olimpie Atena zwraca uwagę na nieszczęśliwy los Odyseusza i prosi Zeusa o przychylność.. Księga ta poświęcona jest przyczynom owego gniewu.. czytaj lekturę.. Achilles i Agamemnon kłócą się o brankę Agamemnona, córkę Chryzesa (Chryzeidę), ponieważ ten nie chce zwrócić jej ojcu.Agamemnon zgadza się na oddanie Chryzeidy, ale pod warunkiem, że Achilles .Streszczenie krótkie.. Tematem utworu jest ostatni rok wojny trojańskiej, a konkretnie gniew Achillesa.. Achilles kłóci się z Agamemnonem o brankę.. ; Bohaterowie uosabiają wzór starożytnego rycerza.Historia wojny trojańskiej - streszczenie.. Plan wydarzeń w Iliadzie.. Witaj na moim kanale.W ramach serii Studenckie Get Ready With Me (Sesja Style) będę omawiać lektury z historii starożytnej Grecji i Rzymu.. Najpopularniejsze zbiory wierszy w naszym serwisie.Homer Iliada - streszczenie.. Akcja utworu dzieje się w XII w. p.n.e., wkrótce przed upadkiem Troi.Streszczenie: Iliada "Iliada" powstała na przełomie IX i VIII w. p.n.e. Ten zsyła na Greków zarazę..

streszczenie Odysei HomeraIliada.

"Iliada" — streszczenie ‹ wróć Autorstwo tego poematu heroicznego przypisuje się Homerowi, który według tradycji był ślepym aojdą, czyli śpiewakiem, obdarzonym dodatkowo przez .Iliada - opracowanie.. Po dziesięciu dniach, Hera radzi Achillesowi, żeby zorganizował naradę.. Ciągle burzy toń morską.. Inna jego nazwa to Ilion, stąd tytuł eposu: "Iliada".. Najpopularniejsze zbiory.. Podzielona na 24 księgi, opowiada historię 40 dni dziesiątego roku oblężenia Troi przez Greków (gniew Achillesa, największego z bohaterów greckich, z powodu odebrania mu przez naczelnego wodza Greków - Agamemnona branki Bryzeidy, wycofanie się Achillesa z .Streszczenie "Iliady" Homera.. Zeus wyjaśnił, że nie zapomniał o Odyseuszu, lecz nie może powstrzymać Posejdona, który mści się na wojowniku za oślepienie .Iliada .. Najstarszą literaturą europejską jest literatura grecka, którą otwierają dwie olbrzymie epopeje Homera - Iliada i Odyseja.Oba utwory, powstałe w IX lub VIII w. p.n.e., są wspaniałym osiągnięciem greckiego (i szerzej: europejskiego czy światowego) piśmiennictwa.Iliada, Homer - streszczenie, plan wydarzeń.. Wydarzenia rozgrywają się w czasach starożytnych.Epos przedstawia powrót Odyseusza do rodzinnej Itaki po zakończeniu wojny trojańskiej.Źródła historyczne mówią, że Troja została zburzona ok. 1200 r. p. n. e. Autorstwo Iliady przypisuje się Homerowi, legendarnemu aojdzie greckiemu..

Iliada - streszczenie krótkie.

Achilles wpada w gniew, ponieważ Apollo zesłał na wojska greckie zarazę.. W związku z tym Achilles zwołuje naradę.. Przynajmn.Charakterystyka Achillesa.. Posłuchaj również streszczenia: Antygony Sofoklesa.. Hek­tor to je­den z głów­nych bo­ha­te­rów epo­su "Ilia­da", któ­re­go au­tor­stwo przy­pi­su­je się Ho­me­ro­wi.. 01 Streszczenie szczegółowe; 02 Streszczenie krótkie; 03 Plan wydarze .• Iliada • Iliada - streszczenie • Iliada - opracowanie • Achilles i Hektor - charakterystyka porównawcza • Inni bohaterowie Iliady • Tarcza Achillesa • Rola bogów w Iliadzie • Umowność, realizm, idealizacja, cudowność Iliady • Iliada jako epos • Narracja Iliady • Geneza wojny trojańskiej • Iliada - plan wydarzeńHomer Iliada - streszczenie i opracowanie.. Syn Odysa zwołuje wiec .Homer Iliada - opracowanie.. Achilles, najdzielniejszy spośród Greków, obraził się na wodza naczelnego Agamemnona o odebranie branki Bryzeidy i publiczną zniewagę.. Na­le­ży do herosów, po­sta .Wówczas odezwała się Atena, przypominając o Odyseuszu, który od lat tęskni za żoną, więziony przez piękną nimfę, która pragnie, aby wyrzekł się swojej ojczyzny.Wspomniała o zasługach mężczyzny pod Troją i poprosiła o łaskę dla niego..

Regulamin.Regulamin.Iliada - streszczenie eposu.

W prze­ci­wień­stwie do swo­je­go ry­wa­la Hek­to­ra, Achilles nie jest czło­wie­kiem.. Gniew Achillesa, który wywołany jest sporem z królem Agamemnonem, naczelnym wodzem wyprawy wojsk achajskich przeciwko Troi, to główny temat utworu.. Uwagi odnośnie nazw własnych, pojawiających się w tekście Iliady: W tłumaczeniu Kazimiery Jeżewskiej stosowane są zamiennie następujące określenia:Iliada - Streszczenie.. Jej ojciec, Chryzes, prosi Apollina (jest jego kapłanem) o pomoc.. Achil­les to je­den z głów­nych bo­ha­te­rów epo­su "Ilia­da", któ­re­go au­tor­stwo przy­pi­su­je się Ho­me­ro­wi.. Naczelny wódz grecki, Agamemnon, porywa Chryzeidę.. Patroklos ginie z ręki Hektora.. "Iliada" Homera jest poematem o wojnie Achajów (Greków) z Trojanami Treścią "Iliady" jest epizod z dziesiątego roku wojny trojańskiej.. Achilles był synem Paleja i bogini Tetydy.Streszczenie, to tylko streszczenie, nie zastąpi przeczytania lektury.Warto go posłuchać przed lekcją aby przypomnieć sobie fabułę.. Prawdopodobnie został spisany w VIII w. p.n.e. Miastro Troja znajdowało się u wybrzeży Azji Mniejszej na terenie dzisiejszej Turcji.. Jego gniew jest motywem przewodnim utworu..

(2/5) Iliada - streszczenie, Homer Iliada - streszczenie i opracowanie.

Wojna trojańska trwała dziesięć lat, tak samo jak tułaczka Odyseusza.Administrator strony Streszczenie.com dokłada wszelkich starań, aby zawarte na niej dane były prawdziwe, rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie orientacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.Polityka prywatności.. Agamemnon porwał wcześniej Chryzeidę, córkę kapłana Apollina.. Bogini proponuje też zaangażować Telemacha do poszukiwań ojca.. 120 Dodaj do listy.. Księga I.. Pokrzywdzony ojciec ubłagał swojego boga, by go pomścił, i Apollo zesłał na obóz grecki zarazę trwającą dziewięć dni.Iliada - streszczenie, Homer Iliada - streszczenie i opracowanie.. pobierz lekturę.. Gniew Achilla¹, bogini², głoś, obfity w szkody, Który ściągnął klęsk tyle na greckie narody, Gniew, Kłótnia Mnóstwo dusz mężnych wcześnie wtrącił do Erebu³, A na pastwę dał sępom i psom bez pogrzebuCharakterystyka Hektora.. Posłuchaj streszczenia lektury.. Grecy ponoszą klęskę za klęską.. Głównym jego tematem jest gniew Achillesa, który był uczestnikiem wojny trojańskiej.• Iliada, Homer - streszczenie, plan wydarzeń • Historia wojny trojańskiej - streszczenie • Opis tarczy Achillesa - środki stylistyczne • Charakterystyka porównawcza Achillesa i HektoraSiemano!. W Tetydzie, bogince morskiej z powodu jej urody kochali się bogowie, jednak przepowiednia mówiła, że urodzi syna potężniejszego od ojca, dlatego postanowiono wydać ją za śmiertelnika.. Treść.. Rozgniewany Achilles wycofuje się z walki.. W prze­ci­wień­stwie do Achil­le .Odyseja - Odyseja - streszczenie.. Posejdon bowiem nie pozwala spokojnie płynąć wojownikowi do rodzinnej Itaki.. Długo zdobywał początkowo niechętną i nieuchwytną boginię tesalski książę, Peleus..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt